Urząd Miejski w Suwałkach i Podlaska Sieć Pozarządowa serdecznie zapraszają na spotkanie organizacji pozarządowych Suwałk , dnia 25 stycznia 2018r., w sali konferencyjnej CWOP – Centrum Trójki, przy ul. T. Kościuszki 71 o godzinie 16.00.
W trakcie spotkania odbędą się wybory przedstawiciela Miasta do Podlaskiej Sieci Pozarządowej (wojewódzka rada organizacji pozarządowych). W 2017 roku minęła kadencja przedstawicieli wybranych przez środowisko III sektora w naszym mieście. Zgodnie z Regulaminem Podlaskiej Sieci Pozarządowej do udziału w zbiórce wyborczej, z czynnym i biernym prawem wyborczym, mają prawo organizacje pozarządowe w rozumieniu zapisów art. 3 ust. 2 i 3 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ich oddziały i jednostki terenowe z siedzibą w danym powiecie i funkcjonujące od co najmniej 6 miesięcy.
Każda z organizacji może być reprezentowana na zbiórce tylko przez jednego delegata, który posiada stosowne pisemne pełnomocnictwo władz statutowych swojej organizacji. Brak pełnomocnictwa uniemożliwia czynny i bierny udział w procedurze wyborczej.
Jedna osoba może na zbiórce reprezentować tylko jedną organizację.
Na spotkanie należy przynieść pełnomocnictwo (druk w załączeniu) podpisane przez uprawnione osoby. pełnomocnictwo suwałki
W spotkaniu będzie uczestniczył Pan Tomasz Dudziński i Pan Marcin Sekściński przedstawiciele Podlaskiej Sieci Pozarządowej, którzy zapoznają Państwa z najważniejszymi działaniami Sieci. Spotkanie będzie okazją do przedyskutowania problemów III sektora, potrzeb organizacji z Suwałk.
Prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu do 22 stycznia na maila: biuro[at]centrum3.suwalki.pl.
Informacja o Podlaskiej Sieci Pozarządowej
Podlaska Sieć Pozarządowa powstała w 2011 r. Obecnie jest 34 osobową- reprezentacją organizacji pozarządowych z 15 powiatów województwa podlaskiego. Przedstawiciele III sektora zostali wybrani w powiatach na zbiórkach wyborczych, początkowo na 2-letnią, a obecnie 4-letnią kadencję. Główną ideą pracy Sieci jest reprezentowanie interesów sektora, zachęcanie przedstawicieli organizacji do tworzenia nowej jakości pracy w środowisku lokalnym, tworzenie miejsca do dyskusji, wymiany doświadczeń i informacji oraz wzajemnej edukacji.
W 2013 roku Podlaska Sieć Pozarządowa przyjęła 4-letnią strategię, określając misje Sieci i kluczowe cele.
Misja: Wzmocnienie roli i znaczenia organizacji pozarządowych województwa podlaskiego dla budowania społeczeństwa obywatelskiego
Cele strategiczne:
- Zbudowanie silnej i kompetentnej reprezentacji podlaskich NGOs
- Rozwijanie współpracy podlaskich organizacji pozarządowych między sobą i z otoczeniem
- Poprawa kontaktów-relacji między podlaskimi organizacjami pozarządowymi a otoczeniem: społeczeństwem, samorządem, biznesem, mediami
Przedstawiciele Sieci uczestniczyli w pracach Kapituły Konkursu „Społeczna Inicjatywa Roku”, a w 2014 roku współrealizowali z Wojewodą Podlaskim Konkurs „Samorząd Przyjazny NGO”. W chwili obecnej 4 członków Sieci jest członkami Podlaskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.
Podlaska Sieć Pozarządowa współpracowała przy realizacji projektów:
- „Podlaskie otwarte”- realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowany z Funduszy EOG, projekt służy partycypacyjnemu wypracowaniu Programu „Podlaskie otwarte”. Program był rozwinięciem i uzupełnieniem zapisów Strategii Rozwoju Woj. Podlaskiego odnośnie otwartości, czyli wielokulturowości , współpracy, partnerstwa i kontaktów trans granicznych, uwzględniając także wypracowanie rozwiązań w zakresie rozwoju kapitału społecznego województwa (zgodnie z diagnozą w strategii). Z grona PSP w skład Grupy Sterującej (odpowiedzialnej za przygotowanie programu) wchodzili: Monika Kożuchowska –Dojlido i Jan Oniszczuk. Lokalnie, w powiatach, odbyły się konsultacje wypracowywanych materiałów, a także współorganizowane „Biblioteki Żywych Książek”.
- „Dobre Rady – modelowe rozwiązania Rad Działalności Pożytku Publicznego”- współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach EFS, projekt miał na celu opracowanie i wdrożenie standardów pracy RDPP, zwiększenie przepływu informacji pomiędzy RDP, podniesienie wiedzy nt. dialogu obywatelskiego, konsultacji społecznych i RDPP. Członkowie PSP, wchodzący w skład Rad w swoich środowiskach aktywnie uczestniczyli w pracach Forum i Grupy Roboczej ds. standardów.
- „Ogólnopolska debata III sektor dla Polski”– realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowany z Funduszy EOG, projekt służy dyskusji i refleksji nad kondycja i przyszłością III sektora. W ramach projektu obok spotkań w powiatach, byliśmy współorganizatorami wojewódzkiego Forum Inicjatyw Pozarządowych. Obecnie bierzemy udział w pracach grup tematycznych w ramach pracy nad Strategiczną Mapą Drogową Rozwoju Sektora Obywatelskiego
Decyzją Sieci członkiem wspierającym Sieć jest Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku, który zgodnie z regulaminem Sieci stanowi jej zaplecze logistyczne.
Więcej informacji na stronie: www.podlaskasiec.org.pl
REGULAMIN PODLASKIEJ SIECI POZARZĄDOWEJ
Misja Sieci:
Wzmocnienie roli i znaczenia organizacji pozarządowych województwa podlaskiego dla budowania społeczeństwa obywatelskiego.
ROZDZIAŁ I
Postanowienia ogólne
- 1 Postanowienia ogólne
- Podlaska Sieć Pozarządowa (zwana dalej „Siecią”) jest reprezentacją organizacji pozarządowych wskazanych w art. 3 ust 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie /Dz. U. Nr 96, poz. 873 z pózn. zm./ mających swoją siedzibę i realizujących swoje zadania statutowe ze sfery zadań publicznych na terenie województwa podlaskiego.
- Terenem działania Sieci jest obszar województwa podlaskiego.
- Cele i zadania Sieci mogą być realizowane także poprzez działania podejmowane poza terenem województwa.
- Sieć opiera swoje funkcjonowanie na podstawie niniejszego Regulaminu, który określa cele i zadania, strukturę i kompetencje poszczególnych jej organów, tryb powoływania jej członków oraz zasady funkcjonowania.
- Najważniejszymi wartościami, którymi kieruje się Sieć w swoich działaniach są: partnerstwo, dobro wspólne + dialog, wzajemny szacunek, odpowiedzialność, zaangażowanie, wiarygodność/ uczciwość.
- Sieć może używać własnego logo, papieru firmowego i pieczęci.
ROZDZIAL II
Cel i zasady działania
- 2 Cele
Celami strategicznymi Sieci są:
- Zbudowanie silnej i kompetentnej reprezentacji podlaskich organizacji pozarządowych.
- Rozwijanie współpracy podlaskich organizacji pozarządowych między sobą i z otoczeniem.
- Poprawa kontaktów/relacji między podlaskimi organizacjami pozarządowymi a otoczeniem: społeczeństwem, samorządem, biznesem, mediami.
- 3 Zadania
Sieć realizuje swoje cele poprzez:
- Zbudowanie silnej i kompetentnej reprezentacji podlaskich organizacji pozarządowych
1) Wzmacnianie kompetencji delegatów, w tym budowanie poczucia tożsamości, świadomości Sieci u delegatów;
2) Zapewnienie trwałych struktur sieci i płynności działania kolejnych delegatów;
3) Stały i systematyczny kontakt z reprezentantami III sektora w ciałach konsultacyjnych i doradczych na poziomie województwa;
4) Współpracę z samorządami powiatowymi w ramach „Porozumienia na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w województwie podlaskim” w zakresie zdefiniowania narzędzi współpracy z organizacjami pozarządowymi;
- Rozwijanie współpracy podlaskich organizacji pozarządowych między sobą i z otoczeniem.
- Stworzenie bazy organizacji pozarządowych woj. podlaskiego;
- Interaktywną stronę internetową;
- Obecność na Facebooku i innych portalach społecznościowych;
- Funkcjonowanie Newslettera;
- Udział Sieci w opracowaniu Programu Współpracy z organizacjami pozarządowymi na poziomie województwa;
- Inicjowanie spotkań, forów, debat dla podejmowania tematów ważnych dla III sektora;
- Popularyzację Sieci wśród organizacji pozarządowych w powiatach;
- Promowanie standardów pracy w organizacji;
- Zbudowanie silnych struktur powiatowych;
- Poprawa kontaktów/relacji między podlaskimi organizacjami pozarządowymi a otoczeniem: społeczeństwem, samorządem, biznesem, mediami.
- Promocję akcji „1% na rzecz podlaskich organizacji pozarządowych”;
- Konkursy:
– samorząd przyjazny organizacjom pozarządowym;
– biznes przyjazny organizacjom pozarządowym;
– urzędnik (inny niż pełnomocnik) przyjazny organizacjom pozarządowym;
- Promowanie dobrych praktyk współpracy między organizacjami i otoczeniem (społeczność, samorząd, biznes, media);
- Współpraca z mediami;
- Współpraca z biznesem;
- Zbudowanie tożsamości Sieci, a na jej bazie – kreowanie wizerunku Sieci;
- Organizację/współorganizację imprez masowych dla społeczeństwa;
- Stały kontakt medialny.
ROZDZIAŁ III
Członkowie Sieci, ich prawa i obowiązki
- 4 Skład Sieci
- W celu zapewnienia możliwie szerokiej reprezentacji III sektora z terenu całego województwa podlaskiego w skład Sieci wchodzą przedstawiciele sektora pozarządowego z każdego powiatu i miast na prawach powiatu.
- Każdy powiat ziemski (z wyjątkiem powiatu białostockiego) reprezentowany jest przez 2 delegatów, miasta na prawach powiatu: Łomża i Suwałki oraz powiat białostocki – 3 delegatów, Białystok – 4 delegatów.
- Udział w pracach Sieci ma charakter społeczny.
- Kadencja członków Sieci trwa 4 lata.
- W Sieci istnieją dwa rodzaje członkostwa:
1) członkostwo zwyczajne, które posiadają delegaci z poszczególnych powiatów i miast na prawach powiatu,
2) członkostwo wspierające, które posiada organizacja wskazana przez Sieć, jako instytucja stale, systematycznie wspierająca rozwój Sieci, stanowiąca jej zaplecze logistyczne i prowadząca Sekretariat Sieci.
- 5 Wybór członków
- Zasady uzyskiwania członkostwa zwyczajnego:
- Członkowie Sieci wybierani są podczas powiatowych zbiórek wyborczych.
- W celu zachowania ciągłości prac Sieci przyjmuje się zasadę rotacyjnej wymiany członków zwyczajnych.
- W powiatach: Białystok (miasto), Hajnówka, Łomża (miasto), Mońki, Sokółka, Suwałki, Suwałki (miasto), Zambrów zbiórki wyborcze odbywać się będą co 4 lata od 2017 r.
- W powiatach: Augustów, Białystok, Bielsk Podlaski, Grajewo, Kolno, Łomża, Sejny, Siemiatycze, Wysokie Mazowieckie zbiórki wyborcze odbywać się będą co 4 lata począwszy od 2019 r.
- W przypadku nie odbycia się wyborów w latach wynikających z kalendarza wyborczego dany powiat nie będzie miał swoich reprezentantów w Sieci.
- Przeprowadzenie zbiórki następuje na wniosek Prezydium Sieci.
- Przeprowadzeniem zbiórki zajmują się ustępujący delegaci reprezentujący dany powiat wraz z pełnomocnikiem powiatowym d/s organizacji pozarządowych.
- Informacja o miejscu i terminie zbiórki wyborczej zostanie przekazana zainteresowanym podmiotom z co najmniej 14 dniowym wyprzedzeniem.
- Udział w zbiórce wyborczej z czynnym i biernym prawem wyborczym biorą organizacje pozarządowe w rozumieniu zapisów art. 3 ust. 2 i 3 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ich oddziały i jednostki terenowe z siedzibą w danym powiecie i funkcjonujące od co najmniej 6 miesięcy.
- Każda z organizacji może być reprezentowana na zbiórce tylko przez jednego delegata, który posiada stosowne pisemne pełnomocnictwo władz statutowych swojej organizacji. Brak pełnomocnictwa uniemożliwia czynny i bierny udział w procedurze wyborczej.
- Jedna osoba może na zbiórce reprezentować tylko jedną organizację.
- Nad przebiegiem spotkania i procedurą wyborczą czuwa 3-osobowa komisja wyborcza w składzie: osoba upoważniona przez Prezydium Sieci oraz osoby wybrane z osób obecnych na zbiórce wyborczej. Członkowie komisji wyborczej nie mogą kandydować na delegata z danego powiatu.
- Uczestnicy spotkania zgłaszają kandydatów na reprezentanta powiatu w Sieci w trakcie trwania zbiórki wyborczej. Zgłaszane mogą być jedynie osoby posiadające bierne prawo wyborcze i obecne na zbiórce.
- Każdy z kandydatów musi wyrazić zgodę na kandydowanie na członka Sieci.
- Wybory odbywają się w sposób tajny na przygotowanych przez komisję wyborczą kartach.
- Wybór delegata/ów następuje poprzez postawienie znaku X przy określonej ilości (przysługującej danemu powiatowi) nazwisk kandydatów.
- Reprezentantami powiatu w Sieci zostają osoby, które uzyskały kolejno najwięcej (co najmniej 50%) oddanych ważnie głosów.
- W przypadku kandydatów, którzy nie uzyskali 50% ważnych głosów przeprowadza się kolejną turę głosowania.
- W przypadku ustania członkostwa delegata w trakcie kadencji, w określonych Regulaminem przypadkach, delegatem danego powiatu zostaje osoba, która na zbiórce wyborczej uzyskała kolejną najwyższą liczbę głosów.
- W przypadku braku osób mogących zastąpić delegata danego powiatu w sposób określony w pkt 17) dopuszcza się możliwość zorganizowania w nich uzupełniających zbiórek wyborczych na wniosek min. 10 organizacji posiadających czynne i bierne prawo wyborcze.
- Zasady uzyskiwania członkostwa wspierającego:
- Wybór członka wspierającego dokonywany jest co dwa lata na pierwszym powyborczym Walnym Zebraniu Sieci, spośród organizacji posiadających wpis do KRS zgłoszonych przez członków Sieci.
- 6 Prawa i obowiązki członków
- Zwyczajnych:
- Każdy członek Sieci ma prawo:
- brać udział w spotkaniach Sieci,
- wybierać i być wybieranym do władz Sieci,
- zgłaszać wnioski i postulaty w sprawach związanych z działalnością Sieci,
- korzystać z pomocy i zaplecza Sieci w podejmowanych działaniach zgodnych z jej celami.
- Każdy członek Sieci ma obowiązek:
2.1) Na poziomie wiedzy i umiejętności:
- zapoznać się z przepisami regulującymi funkcjonowanie organizacji pozarządowych (przede wszystkim Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie) i śledzić pojawiające się zmiany w tych dokumentach,
- znać podstawowe zadania i obowiązki jednostek samorządu terytorialnego (ustawy samorządowe),
- znać podstawowe źródła informacji o możliwościach finansowania organizacji pozarządowych,
- posiadać wiedzę o organizacjach pozarządowych w swoim powiecie (jakie istnieją, cel ich działania, kto je reprezentuje).
2.2) Na poziomie działań:
- utrzymywać systematyczny kontakt i współpracować z pełnomocnikiem/ urzędnikiem odpowiedzialnym za nadzór i współpracę z organizacjami w starostwie, w zakresie aktualizacji listy organizacji, informowania organizacji,
- zbierać informacje o potrzebach organizacji dla efektywnego ich reprezentowania,
- brać aktywny udział w pracach nad programami współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi,
- zachęcać organizacje ze swojego powiatu do udziału w konsultacjach inicjowanych przez samorząd,
- informować swoje środowisko o działalności/ inicjatywach podejmowanych przez Sieć,
- zbierać dane / informacje niezbędne dla realizacji zadań Sieci.
- Niezależnie od w/w obowiązków każdy członek Sieci powinien postępować zgodnie z wartościami określonymi w § 1 ust. 5 niniejszego Regulaminu, przestrzegać postanowień Regulaminu i uchwał władz Sieci, dbać o rozwój swoich umiejętności, systematycznie poszerzać wiedzę niezbędną dla reprezentowania sektora, a także kształtowania pozytywnego wizerunku tak swojej organizacji, jak i całego środowiska organizacji pozarządowych.
- Wspierającego:
- Reprezentant organizacji posiadającej status członka wspierającego ma prawo:
- brać udział w spotkaniach Sieci;
- zgłaszać wnioski i postulaty w sprawach związanych z działalnością Sieci;
- korzystać z pomocy i zaplecza Sieci w podejmowanych działaniach zgodnych z jej celami;
- Zadaniem członka wspierającego jest:
- stałe i systematyczne wspieranie rozwoju Sieci;
- wspieranie logistyczne Sieci (m.in. w procesie zwoływania i organizacji Walnego Zebrania Sieci, Prezydium Sieci, Grup Roboczych, itp.);
- prowadzenie sekretariatu Sieci;
- pośredniczenie między Siecią a Forum Pełnomocników.
- 7 Ustanie członkostwa
- Członkostwo w Sieci członka zwyczajnego ustaje w skutek:
- zakończenia kadencji;
- dobrowolnego wystąpienia;
- skreślenia z listy członków;
- przyczyn losowych;
- W przypadku dobrowolnego wystąpienia członek Sieci informuje o tym pisemnie Prezydium, które w ciągu 3 miesięcy podejmuje uchwałę o wygaśnięciu mandatu danego członka.
- Skreślenie z listy członków następuje w przypadku:
– niewywiązywania się z obowiązków członka i zaprzestania współpracy z Siecią,
– działania na szkodę Sieci,
– naruszania postanowień Regulaminu i uchwał Sieci.
- Skreślenie z listy członków następuje na wniosek Prezydium poprzez podjęcie stosownej uchwały na Walnym Zebraniu Sieci.
- Członek, w stosunku do którego została podjęta decyzja o wszczęciu procedury skreślenia z listy członków zostaje o tym fakcie poinformowany pisemnie przez Prezydium nie później niż na 30 dni przed Walnym Zebraniem Sieci.
- Do czasu podjęcia uchwały o skreśleniu z listy członków, Prezydium Sieci może zawiesić daną osobę w prawach i obowiązkach członka Sieci
ROZDZIAŁ IV
Struktura i funkcjonowanie Sieci
- 8 Władze Sieci
- Władzami Sieci są:
- Walne Zebranie Sieci
- Prezydium Sieci
- Uchwały wszystkich władz Sieci zapadają zwykłą większością głosów bez względu na ilość obecnych uprawnionych do głosowania członków, chyba że regulamin stanowi inaczej. W razie równej ilości głosów decyduje głos przewodniczącego posiedzenia.
- Podstawowym trybem głosowania jest tryb jawny (z wyłączeniem wyboru Prezydium), o tajnym trybie głosowania decyduje każdorazowo Sieć.
- 9 Walne Zebranie Sieci
- Podstawowym organem Sieci jest Walne Zebranie Sieci.
- Walne Zebranie ustala kierunki działań, dokonuje wyboru członka wspierającego, dokonuje wyboru członków Prezydium oraz określa liczbę i zakres działania Grup Roboczych powoływanych w ramach Sieci.
- Sieć obraduje na Walnym Zebraniu co najmniej jeden raz w roku.
- Walne Zebranie Sieci zwołuje Prezydium rozsyłając zawiadomienia zawierające termin, miejsce i proponowany porządek obrad najpóźniej na 14 dni kalendarzowych przed datą zebrania.
- Zwołanie dodatkowego Walnego Zebrania następuje na wniosek połowy członków Prezydium lub na pisemny wniosek co najmniej 1/3 członków Sieci. Dodatkowe zebranie Sieci musi zostać zwołane w terminie do 3 miesięcy od daty wpłynięcia wniosku.
- Walne Zebranie prowadzi przewodniczący Prezydium, a w przypadku jego nieobecności, wiceprzewodniczący lub inny członek Prezydium. W przypadku nieobecności wszystkich członków Prezydium zebraniom przewodniczy członek Sieci wybrany spośród zgromadzonych na zebraniu. Prawomocność obrad jest ważna bez względu na liczbę obecnych członków Sieci.
- W Walnych Zebraniach mogą brać udział z głosem doradczym zaproszeni goście, specjaliści itp.
- 10 Prezydium Sieci
- Do bieżących działań i reprezentowania Sieci między jej Walnymi Zebraniami, upoważnione jest wybrane przez członków Sieci Prezydium.
- Kadencja członków Prezydium trwa 2 lata.
- Wybór Prezydium następuje w dwóch etapach:
1) w pierwszym etapie w wyniku głosowania określona zostaje liczebność Prezydium (nie mniej niż 5 osób).
2) w drugim etapie zostają wybrani członkowie Prezydium. Zostają oni wybrani w wyniku tajnego głosowania wszystkich członków Sieci obecnych na Walnym Zebraniu.
- Procedura wyborcza Prezydium:
- Do Prezydium zgłoszone mogą być jedynie osoby obecne na Walnym Zebraniu.
- Każdy z kandydatów musi wyrazić zgodę na kandydowanie.
- Spośród nie kandydujących osób zostaje wybrana 3-osobowa komisja wyborcza, która czuwa nad właściwym przebiegiem wyborów.
- Wybory odbywają się w sposób tajny z wykorzystaniem kart wyborczych przygotowanych przez komisję wyborczą.
- Wybór członków Prezydium następuje poprzez postawienie znaku X przy określonej ilości nazwisk kandydatów.
- Członkami Prezydium zostają osoby, które uzyskały kolejno najwięcej oddanych ważnie głosów.
- W przypadku, gdy większa liczba kandydatów niż miejsc w Prezydium otrzyma jednakową liczbę głosów, przeprowadzana jest z ich udziałem kolejna tura głosowania.
- Po wyborze Prezydium Sieci konstytuuje się i wybiera spośród siebie Przewodniczącego, Wiceprzewodniczącego, Sekretarza i Rzecznika Prasowego.
- Prezydium Sieci spotyka się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż 2 razy w roku (nie wliczając w to Walnego Zebrania).
- W przypadku rezygnacji członka Prezydium z pełnionej funkcji, lub ustaniu jego członkostwa w Sieci zgodnie z zapisami § 7 Regulaminu na najbliższym Walnym Zebraniu Sieci dokonuje się wyboru kolejnej osoby na wakujące miejsce w Prezydium zgodnie z zasadami określonymi w pkt. 4.
- 11 Grupy Robocze
- Liczbę i zakres działania Grup Roboczych określa Walne Zebranie Sieci.
- Po ustaleniu liczby i zakresu działania Grup roboczych, członkowie Sieci zapisują się do nich zgodnie z własnymi zainteresowaniami i przygotowaniem merytorycznym (co najwyżej do trzech Grup)
- Grupy konsultują dokumenty i problemy w swoim obszarze tematycznym, a wnioski przekazują do Prezydium Sieci.
- Grupy podejmują się realizacji przydzielonych im zadań szczegółowych, wnioski z ich realizacji przekazują do Prezydium Sieci.
- Grupy robocze spotykają się w miarę potrzeb, ale nie rzadziej niż raz w roku (nie wliczając w to Walnego Zebrania).
- 12 Pozostałe
- W wykonywaniu prac na rzecz Sieci oraz Prezydium wskazane jest w jak największym zakresie wykorzystywanie drogi elektronicznej.
- Protokoły z posiedzeń podpisuje prowadzący posiedzenia i sekretarz.
- Zmiany Regulaminu można dokonać na Walnym Zebraniu Sieci większością 2/3 głosów bez względu na liczbę obecnych uprawnionych do głosowania członków.
Wersja po zmianach przyjęta na Walnym Zebraniu Sieci w dniu 30.09.2016 r.